Actus Tragicus: Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit
Woensdag 24 september 20:00 uur Grote Kerk Dordrecht
Honderden cantates schreef Johann Sebastian Bach en in een hoog tempo. Elke cantate is een meesterwerk. De Actus Tragicus (Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit, BWV 106) uit 1707 is een van de bekendste. Het is een van de eerste cantates die Bach schreef, bestemd voor een begrafenisdienst. Het sterven wordt muzikaal verwoord als een vredig binnengaan in het paradijs. Het onderwerp van de Actus Tragicus is, geheel volgens het geloof in Bachs tijd, de tweedeling tussen een wereld vol ellende en de hoop op verlossing. De muziek ontroert, troost maar zit tegelijkertijd vol optimisme. Het LBE combineert dit werk met het motet Komm, Jesu, Komm.
programma
Praeludium in e BWV 548
Motet “Komm, Jesu, Komm” BWV 229
Trio over “Herr Jesu Christ, dich zu uns wend” BWV 655
cantate “Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit” BWV 106
Fuga in e BWV 548
uitvoerenden
Luthers Bach Ensemble (kleinkoor, barokorkest & solisten) o.l.v. Tymen Jan Bronda
Cor Ardesch (orgel solo) | Lucie Chartin (sopraan) | David van Laar (altus) | Olivier Kemler (tenor) | Drew Santini (bas)
Cantatedienst 
Zondag 21 september 15:00 Lutherse kerk Groningen
programma
Johann Sebastian Bach, cantate Ich geh und suche mit Verlangen BWV 49
uitvoerenden
solisten & barokorkest Luthers Bach Ensemble o.l.v. Tymen Jan Bronda
Kristen Witmer (sopraan) | Drew Santini (bas)
Slotconcert Bachfestival Antwerpen 
Zaterdag 20 september 20:15 Sint-Carolus Borromeuskerk Antwerpen
Het LBE is opnieuw te gast in Antwerpen voor het Bachfestival. In dit slotconcert staan de obligate (solo)orgelpartijen van Johann Sebastian Bachs cantates in het feestelijke middelpunt. Het laatste werk op deze slotavond, cantate BWV 35 Geist und Seele wird verwirret, heeft tevens een glansrol voor countertenor David van Laar. Tymen Jan Bronda speelt samen met klavecinist/organist Robert Koolstra de virtuoze orgelpartijen.
Bijzonder is ook dat het bekende klavecimbelconcert in C grote terts BWV 1061 op twee (kist)orgels zal worden uitgevoerd. Een feestelijk barokplaatje als slot van dit vijfde Bachfestival in Antwerpen.
uitvoerenden
barokorkest Luthers Bach Ensemble o.l.v. Tymen Jan Bronda
David Van Laar (countertenor) | Robert Koolstra & Tymen Jan Bronda (orgel/klavecimbel)
Zomerconcert
Zondag 29 juni 15.00 Akerk Groningen i.s.m. Akerk Groningen
programma
Cantate Herr, wie du willt, so schicks mit mir BWV 73
Sopraanaria ‘Ich bin vergnügt in meinem Glücke’ BWV 84
Sinfonia cantate ‘Geist und Seele wird verwirret BWV 35
Sopraanaria Brilla nell’alma (uit opera Alessandro) – G.F. Handel
Concerto voor 2 orgels & orkest in C-groot BWV 1061a
uitvoerenden
Luthers Bach Ensemble (ripiënisten, solisten & barokorkest) o.l.v. Tymen Jan Bronda
Lucie Chartin (sopraan) | Twan van der Wolde (tenor) | Jaap de Wilde (bas) | Robert Koolstra (solo orgel)
Henk Helmantel 80 
Zaterdag 3 mei 16.30 Lutherse kerk Groningen
Zaterdag 3 mei 20:30 Andreaskerk Westeremden uitverkocht
Henk Helmantel is 80 jaar geworden en dat wordt gevierd.
Op uitnodiging van Museum Helmantel zingt en speelt het LBE op 3 mei maarliefst twee keer Schütz & J.S. Bach, twee van Henks favoriete componisten. Verder worden er werken van Purcell, Scarlatti en Handel ten gehore gebracht.
Na afloop van de concerten is de nieuwe biografie over Henk verkrijgbaar onder de titel Henk Helmantel 80. Het boek wordt geredigeerd en uitgegeven door Art Revisited, de teksten zijn van Liesbeth van Es en een aantal gastschrijvers. Het concert in Westeremden is toegankelijk voor iedereen die Henk een warm hart toedraagt. Na afloop worden bezoekers aldaar uitgenodigd voor een feestelijk hapje en drankje in Museum Helmantel, waarbij ook deze groep de nieuwe tentoonstelling kan bekijken. Bij de entree voor het tweede concert zit het bezoek aan Museum Helmantel in de prijs inbegrepen.
uitvoerenden
David van Laar (countertenor) | Amir Rabinovitz (baroktrompet) | David Mackor (theorbe) | Tymen Jan Bronda (orgels)
Familieconcert Mattheus Passie
Edwin Rutten brengt de Mattheus Passion tot leven voor jong en oud
Vrijdag 28 maart 19:30 Akerk Groningen uitverkocht
Hoe laat je kinderen kennismaken met de betoverende muziek van Johann Sebastian Bach? Hoe vertel je ze over het lijdensverhaal van Christus? Edwin Rutten, bekend als ‘ome Willem’, neemt jong en oud mee op een muzikale reis door de Mattheus Passion in een bijzondere familievoorstelling.
Met zijn meeslepende vertelkunst maakt Rutten de Mattheus toegankelijk én spannend. Christus wordt ‘JC’, Judas en Maria krijgen een herkenbare rol en de muziek van Bach wordt op een begrijpelijke manier uitgelegd. Waarom gebruikte Bach bepaalde instrumenten? Wat is het verschil tussen een aria, een koraal en een recitatief? Rutten geeft op speelse en doeltreffende wijze antwoord op deze vragen. De officiële Mattheus Passion duurt ruim drie uur, maar in deze uitvoering krijgen kinderen en volwassenen in ruim een uur (70 minuten) een indrukwekkende introductie in de wereld van Bach. Een unieke kans om de pracht van Bachs meesterwerk te ontdekken!
organisatie & uitvoerenden
Luthers Bach Ensemble (kleinkoor, solisten en barokorkest) o.l.v. Tymen Jan Bronda
Roder Jongenskoor
Edwin Rutten, verteller/auteur
Marc Pantus, regie
Marina Cabau, sopraan
David van Laar, countertenor
William Knight, tenor
Joris van Baar, bas
Noord Nederlands Orkest, muzikaal educatieve ondersteuning
De concerten zijn in coproductie met de Akerk en de Groninger Kerken
Johannes-Passion (semi-scenisch)
Donderdag 20 maart 19:30 Koepelkerk Smilde
Vrijdag 21 maart 19:30 Martinikerk Sneek
Zaterdag 22 maart 19:30 Akerk Groningen
Zondag 23 maart 15:00 Martinikerk Doesburg
Zaterdag 29 maart 19.30 Driestwegkerk Nunspeet
Van 20-29 maart brengt het LBE vijf uitvoeringen van een voor Nederland unieke semi-scenische Johannes Passion.
In deze semi-scenische Johannes zingen solisten en koor alle delen uit het hoofd. Het maakt dat de interactie tussen de zangers onderling en met het publiek groter wordt. Gebaren en bewegingen onderstrepen het drama van de passie. Het Luthers Bach Ensemble is het enige muziekensemble in Nederland dat de Johannes op deze manier uitvoert. De muzikale structuur van Bach is leidend in de enscenering van Elsina Jansen: De stuwing van het verhaal, de emotionele en confronterende scènes met koor, intense dialogen tussen Jezus en Pilatus en de beschouwende aria’s wisselen elkaar in hoog tempo af en doen denken aan opera. Ondersteund door een sobere vormgeving en lichtontwerp komt het verhaal tot leven. Semi-scenische passies zijn een trademark van het LBE.
uitvoerenden
Luthers Bach Ensemble (kleinkoor, solisten & barokorkest)
Tymen Jan Bronda (muzikale leiding)
Elsina Jansen (regie)
Nils Giebelhausen (Evangelist)
Joris van Baar (Christus)
Kristen Witmer (sopraan)
David van Laar (altus)
William Knight (tenor)
Drew Santini (bas)
Programmaboekje
Klik hier om het programmaboekje te downloaden
Podger meets Bosgraaf!
Vrijdag 28 februari 20:15 SPOT Oosterpoort Groningen
Zaterdag 1 maart 20:00 Kruiskerk Burgum
programma
De koningin van de barokviool en een van de beste blokfluitisten ter wereld.
Een muzikale dialoog tussen de koningin van de barokviool (Rachel Podger) en een van de beste en avontuurlijkste blokfluitisten ter wereld (Erik Bosgraaf), begeleid door een geweldig barokorkest. Dat kan niet anders dan een geweldige avond voor de liefhebbers van oude muziek worden.
Georg Friedrich Händel
Concerto grosso in G-groot opus 3 no.3, HWV 314
Johann Sebastian Bach
Concert voor viool en orkest in a-klein, BWV 1041
Georg Philipp Telemann / Johann David Heinichen
Dubbel concerto voor fluit en viool en orkest
in e-klein, TWV 52:e3 / S.218
Antonio Vivaldi
Concerto in a-klein voor flautino en orkest, RV 445
Johann Sebastian Bach
Gott, man lobet dich in der Stille, BWV 120 / Vioolsonata 1019a
Georg Philipp Telemann
Duo in G-groot TWV 40:143
Johann Sebastian Bach
Dubbel concerto voor viool, hobo (fourth flute) & orkest in c-klein, BWV 1060R
uitvoerenden
barokorkest Luthers Bach Ensemble o.l.v. Rachel Podger (barokviool) & Erik Bosgraaf (blokfluit)
programmaboekje
klik hier om het programmaboekje te downloaden
Jesu, meine Freude
Zondag 9 februari 17:00 Lutherse kerk Groningen (muziekvesper)
programma
J.S. Bach, motet Jesu, meine Freude
uitvoerenden
Luthers Bach Ensemble (zangers uit kleinkoor & barokorkest) o.l.v. Tymen Jan Bronda
David van Laar (altus)